МУЗИЧНА ТЕРАПІЯ (ДВВС)

Тип: Нормативний

Кафедра: музичного мистецтва

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
160Король О. М.

Опис курсу

Дисципліна « Музикотерапія» є дисципліною вільного вибору для освітньої програми «Музична освіта та педагогіка», першого (бакалаврського) рівня освіти, яка викладається в І семестрі в обсязі 2 кредити (за Європейською Кредитно-Трансферною Системою ECTS).
Музикотерапія – це сфера, яка швидко розвивається та допомагає людям по всьому світу. Якщо ви захоплюєтеся музикою та психологією, то цей курс для вас! Ви зможете поєднати свої інтереси та навчитися використовувати музику для покращення здоров’я та добробуту інших людей.
Музикотерапія – це наука, що вивчає використання музики як інструменту в арттерапії. Музикотерапія може бути ефективним способом лікування психічних розладів та покращення загального самопочуття людини. Застосування музикотерапії особливо актуальне в умовах війни, коли люди переживають стресові ситуації та травми.
Музикотерапія може бути корисною в роботі з дітьми та людьми з розладами поведінки; допомагає дітям проявляти емоційне самовираження, розвивати навички комунікації та утримувати соціальні взаємини, сприяє зміцненню самооцінки та підвищенню мотивації. Музика може допомогти людям з психічними розладами відчувати більш високий рівень керування та самопочуття.
Метою навчальної дисципліни “Музикотерапія” для бакалаврів 2 року навчання є формування теоретичних знань та практичних навичок з застосування музикотерапевтичних методів у професійній діяльності.
Основними цілями навчальної дисципліни є:
1.Ознайомлення студентів з основними теоретичними аспектами музикотерапії, включаючи історію розвитку, поняття, принципи та методи застосування.
2.Формування вмінь та навичок зі складання індивідуальної програми музикотерапії для різних категорій людей, включаючи дітей та дорослих з різними особливостями, людей з особливими потребами, а також клієнтів з різними рівнями фізичного та психічного здоров’я.
3.Оволодіння студентами навичками планування та проведення сеансів музикотерапії, включаючи підбір музичних композицій та інструментів, розробку методів та вправ, а також розвиток навичок комунікації з клієнтами.
4.Розвиток у студентів вміння рефлексувати над процесом музикотерапії, включаючи оцінку ефективності та вивчення реакції клієнтів на проведені сеанси.
Формування навичок роботи в команді та співпраці з іншими спеціалістами, такими як музикотерапевти, психологи, лікарі та інші фахівці з суміжних галузей.

Рекомендована література

Основна література:
1.Музикотерапія: Навчально-методичний посібник / За ред. О. Є. Шаповала та Т. В. Безлуцик. – Київ: Грамота, 2015.
2.Музика як засіб впливу на психіку людини / Г. В. Кулакова, Н. Ю. Михальчук, А. Є. Липовецька та ін.; За ред. Г. В. Кулакової. – Київ: Либідь, 2005.
3.Музикотерапія. Основи теорії та практики / Н. П. Гуденко, О. І. Шевченко, О. В. Кононенко та ін.; За ред. О. І. Шевченко. – Київ: Академія, 2008.
4.Музикотерапія: практичний посібник / В. П. Лебединський, О. В. Степуренко, Н. В. Черненко та ін. – Київ: Медицина, 2017.
5.Психологічні аспекти музичної діяльності людини / О. В. Матвієнко, Ю. Ю. Яковлєва, С. О. Башкатов та ін.; За ред. О. В. Матвієнка. – Київ: Центр учбової літератури, 2013.
6.Арт-терапія: теорія та практика / За ред. Л. М. Парушинської та В. О. Бородіної. – Київ: КМ Академія, 2007.
7.Музика в психотерапії / За ред. Н. П. Гуденко. – Київ: Видавництво “Генеза”, 2002.
8.Музична психологія / Ю. Ю. Яковлєва, В. І. Карнаухов, О. М. Денисенко та ін.; За ред. Ю. Ю. Яковлєвої. – Київ: Центр учбової літератури, 2003.
9.Музика та психотерапія: довідник психотерапевта / Р. Браун; пер. з англ. Л. Найденко. – Київ: Психотерапія, 2004.
10.Музична терапія: посібник для студентів вищих навчальних закладів / Л. М. Батєва, О. В. Борисенко, В. С. Вороніна та ін.; За ред. Л. М. Батєвої. – Харків: Вид-во НФаУ, 2010.
11.Музикотерапія в клінічній практиці / О. С. Денисенко, О. М. Денисенко, Л. В. Жадько. – Київ: ВЦ “Академія”, 2015.
12.Практична музикотерапія: посібник для музикотерапевтів / Ю. Є. Кондратенко. – Київ: Видавництво Соломії Павличко “Основи”, 2014.
13.Музикотерапія в Україні: становлення, проблеми, перспективи: монографія / за ред. О. В. Ковальової. – Київ: ФОП Бурлака В. О., 2018.
14.Музика і психіка людини: підручник / О. І. Мартинюк, О. А. Христофорова, Н. С. Скрипченко та ін. – Київ: Видавничий дім “Слово”, 2004.
15.Музикотерапія в дії: теорія та практика / О. О. Міщенко, О. В. Дорошенко, Ю. Є. Кондратенко. – Київ: Видавничий дім “Слово”, 2017.
16.Музична психотерапія: психотерапевтичні вправи / М. Хіллер; пер. з англ. О. В. Гаркавенко. – Київ: Наш формат, 2018.
17.Музикотерапія: теорія і практика / О. О. Міщенко, О. М. Денисенко, О. В. Дорошенко та ін. – Київ: Центр учбової літератури, 2014.
18.Музична терапія: Посібник для практичного застосування / Під ред. Г.Ю. Максименка. – Київ: Центр учбової літератури, 2016.
19.Музикотерапія: методи, техніки та застосування / О. В. Дорошенко, Л. В. Матяш, О. В. Березівська та ін. – Київ: Національний музичний академічний науково-культурний центр, 2017.
20.Музична терапія: здобутки та перспективи / Під ред. Л. М. Макаренко та В. А. Руденко. – Київ: Видавничий дім “Слово”, 2019.
21.Музикотерапія в клінічній практиці / О. В. Денисенко, О. О. Міщенко, Л. І. Панченко та ін. – Київ: Медицина, 2016.
22.Музика як терапевтичний інструмент: теорія та практика / Під ред. Г. В. Литовченка, О. О. Міщенка, О. М. Денисенко та ін. – Київ: Центр учбової літератури, 2015.
23.Музикотерапія у роботі з дітьми та підлітками / О. А. Вербицька, І. О. Шевчук, Т. І. Лисенко та ін. – Київ: Центр учбової літератури, 2013.
24.K. Gładyszewska-Fiedoruk, “Muzykoterapia w pracy z dzieckiem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”, 2020.
25.A. Mączka, “Muzykoterapia jako forma pomocy osobom z chorobą Alzheimera”, 2020.
26.E. Zabielska-Mendyk, “Rozwój emocjonalny dziecka w wieku wczesnoszkolnym w świetle zastosowania muzykoterapii”, 2020.
27.D. Dębska, “Zastosowanie muzykoterapii w pracy z dziećmi z zespołem Downa”, 2021.
28.J. Strumiłło, “Muzykoterapia w leczeniu uzależnień”, 2021.

Додаткова література:

Kenneth Aigen. (2014). The study of music therapy: Current issues and concepts. Routledge.
De Backer, J., & Sutton, J. (Eds.). (2017). Music, analysis, and the body: Experiments, explorations, and embodied interventions. Routledge.
Bruscia, K. E. (2016). Defining music therapy. Barcelona Publishers.
Zentner, M., & Eerola, T. (Eds.). (2017). Handbook of music, emotion, and cognition. Oxford University Press.
Geretsegger, M., Elefant, C., & Mössler, K. (Eds.). (2018). Music therapy for children, adolescents, and adults with mental disorders. Springer.
Odell-Miller, H., & Fachner, J. C. (Eds.). (2015). Music therapy in mental health for illness management and recovery. Routledge.
Radocy, R. E., & Boyle, J. D. (2015). Psychological foundations of musical behavior. Springer.
Ruud, E. (2017). Music therapy: A perspective from the humanities. Routledge.
Trevarthen, C., & Malloch, S. N. (Eds.). (2017). Communicative musicality: Exploring the basis of human companionship. Oxford University Press.
Wigram, T., Pedersen, I. N., & Bonde, L. O. (Eds.). (2016). A comprehensive guide to music therapy: Theory, clinical practice, research and training. Jessica Kingsley Publishers.
Інтернет-джерела:
1.Хут, М. (2018). Вплив музики на психіку людини. Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Психологія, 2(33), 30-36. [Електронний ресурс]. Доступно: https://nztu.edu.ua/wp-content/uploads/2018/10/hut_33.pdf
2.Кравчук, Н. (2017). Музична терапія як метод психотерапії. Вісник національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Педагогіка. Психологія. Соціологія, 1(882), 29-34. [Електронний ресурс]. Доступно: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VNULP_ped_2017_1_5
3.Міхель, В. (2016). Музика як засіб релаксації та зменшення стресу. Практична психологія та соціальна робота, 2(4), 44-47. [Електронний ресурс]. Доступно: https://journal.pp-sw.spadku.org.ua/archive/2016/2_4/12.pdf
4.Філоненко, О. (2017). Музикотерапія як ефективний засіб психотерапевтичного впливу на людину. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія: Психологія, 59, 37-43. [Електронний ресурс]. Доступно: http://dspace.univer.kharkov.ua/bitstream/123456789/14657/1/VNKPU_2017_59_09.pdf
Багаліка, Т. (2021). Використання музичної терапії для зменшення тривожності в дітей та підлітків зі стоматологічним фобіями.

 

Силабус: 2023 Музична терапія ДВВС, доц. Король О.М.

Завантажити силабус