Відбулося урочисте відкриття наукової конференції «Єврейська культура в Україні (друга пол. ХІХ – перша пол. ХХ ст.): музейні колекції та театральне мистецтво»

19.04.2018 | 21:33

19 квітня 2018 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття наукової конференції «Єврейська культура в Україні (друга пол. ХІХ – перша пол. ХХ ст.): музейні колекції та театральне мистецтво». Захід став можливим завдяки співпраці кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури і мистецтв ЛНУ ім. Івана Франка, представництва австрійської служби обмінів (ОeAD) у Львові, Львівського історичного музею та Всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар’є».

Під час урочистого відкриття конференції директор представництва ОеАD у Львові Андреас Венінгер розповів про досягнення українсько-австрійського співробітництва в галузі освіти, науки і культури, акцентуючи на важливості подальшого поглиблення міжкультурного діалогу.

Декан факультету культури і мистецтв Роман Крохмальний подякував усім, хто долучився до організації конференції і наголосив на актуальності пізнання та дослідження культурних надбань минулого.

«У нашу добу культура є надзвичайно важливою. Зараз ми ще не до кінця розуміємо, що уже скоро штучний інтелект та інші незворотні наслідки технічного прогресу можуть призвести до того, що ми шукатимемо людину у натовпі. І тоді кожний культурний артефакт, кожна духовна пісня, яка була колись проспівана, стануть національним скарбом, який ми будемо шукати і який уже сьогодні ми повинні зберігати для себе і для майбутніх поколінь», – наголосив Роман Олексійович.

Директор Львівського історичного музею Роман Чмелик відзначив символічність дати проведення наукового зібрання, адже напередодні світ відзначав Міжнародний день пам’яток та історичних місць. За його словами, конференція є важливим елементом збереження світової культурної спадщини.

Завідувач кафедри театрознавства та акторської майстерності ЛНУ ім. Івана Франка, професор Богдан Козак, звертаючись до учасників конференції, зазначив, що одним із завдань наукового зібрання є дослідження принципу взаємоіснування і взаємодоповнення різних культурних традицій на одній території.

«Львів є зменшеною моделлю Європи. У цьому місті з давніх-давен мешкали українці, поляки, євреї, вірмени, серби, хорвати та інші національності. Ми бачимо, що топоніміка міста має назви цих народів. Представники різних національностей співживались і доповнювали культуру одне одного. Зокрема, на сцені українського театру працювало багато євреїв і це було прекрасне поєднання різних культурних витоків, різних досвідів і різного розуміння завдань культури», – наголосив Богдан Козак, додавши, що дослідження цього процесу сприяє подальшому розвитку театрального мистецтва в Україні.

Після урочистого відкриття конференції розпочалося засідання секції «Театральне мистецтво», під час якого свої доповіді представили дослідники з України, Австрії та Польщі.

Зокрема, театрознавець, політолог, співробітник Міністерства освіти, науки і культури Австрії Доріс А. Карнер розповіла про єврейський театр у східній Галичині та на Буковині, а театрознавець і кінознавець з Польщі Маріоля Шидловська представила присутнім доповідь «Піввіку єврейського театру у Львові. Сторінки з діяльності». Зі сценографією львівської єврейської сцени ознайомив присутніх журналіст-міжнародник Марко Сімкін.

Окрім того, свої доповіді представили й інші знані в Україні і закордоном театрознавці, музейники, мистецтвознавці, історики, журналісти, письменники та інші дослідники.

Додамо, що конференція триватиме до 20 квітня 2018 року. Секція «Музейні колекції» відбувається у Львівському історичному музеї.