Презентація збірника «Єврейська культура в Україні (друга пол. ХІХ – перша пол. ХХ ст.): музейні колекції та театральне мистецтво»

07.04.2019 | 10:44

4 березня 2019 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка презентували збірник «Єврейська культура в Україні (друга пол. ХІХ – перша пол. ХХ ст.): музейні колекції та театральне мистецтво». Захід відбувався за участю кафедри театрознавства та акторської майстерності ЛНУ ім. Івана Франка і Львівського історичного музею за підтримки Представництва OeAD у Львові та Всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар’є». Саме ці інституції організували минулого року Міжнародну конференцію «Єврейська культура в Україні (друга пол. ХІХ – перша пол. ХХ ст.): музейні колекції та театральне мистецтво» (19–20 квітня 2018 р.), згуртувавши українських, польських та австрійських мистецтвознавців, що дбають про збереження, вивчення та популяризацію єврейської мистецької спадщини як невід’ємної частини багатонаціональної культури України.

Розпочав презентацію один із упорядників видання, старший викладач кафедри театрознавства та акторської майстерності Роман Лаврентій, який коротко розповів про ідею книги та її структуру.

Декан факультету культури і мистецтв Львівського університету Роман Крохмальний наголосив, що такий збірник є важливою сходинкою на шляху кращого пізнання нашої історії. «Це унікальне видання, яке має на меті не тільки краще розуміння нашої історії, а й усвідомлення нас як громадян нового інформаційного часу. Це ще один крок до розуміння тих складних процесів, які заховані у нашому не простому, але цікавому житті», – зазначив декан.

Директор Львівського історичного музею Роман Чмелик розповів, що до роботи над збірником намагалися залучити фахівців з усієї України. «Ця тема важлива ще й з погляду того, що єврейська проблематика в Україні значною мірою ще не вивчена. Беззаперечно, що євреї мали великий вплив на наших територіях у часі Першої та Другої світових воєн. Не завжди взаємовпливи єврейської, української та польської культур є дослідженими. Тому такий збірник дає можливість глибше пізнати особливості єврейської культури на українській території», – наголосив Роман Чмелик.

«Цей збірник є ще одним кроком до пізнання глибокого і насиченого минулого. Історичні події варто пам’ятати і досліджувати задля того, аби вчитися на помилках. Тому ця книга є великим кроком у процесі дослідження взаємозв’язків євреїв та українців, а також у справі музейного та театрального мистецтва», – зазначив аташе з питань науки та освіти Посольства Республіки Австрія в Україні, директор представництва ОеАD у Львові Андреас Венінгер. Також він наголосив на необхідності подальшої співпраці та готовності підтримати майбутні проекти представників факультету культури і мистецтв Львівського університету.

Журналіст-міжнародник і громадський діяч Марко Сімкін відзначив важливість подальшого дослідження українсько-єврейських взаємин. Він коротко окреслив непросту історію єврейського театру і зауважив, що «саме вивчення культурних аспектів зближує та об’єднує нації. Значна частина культурної та духовної спадщини єврейського народу по праву належить Україні, в той же час будучи частиною загальноєвропейської культури».

Презентація продовжилася у приємній і натхненній атмосфері наукової дискусії. Своїми думками про видання, а також про важливість дослідження культурної спадщини тих народів, котрі проживають на території України, поділилися театрознавці, історики, науковці, журналісти та інші дослідники суспільно-культурного простору Львова й України.