Фахова інформація про коронавірус

12.03.2020 | 10:31
Завідувач кафедри мікробіології ЛНУ ім. Івана Франка Світлана Гнатуш розповіла про особливості хвороби та її профілактику:
Станом на 12 березня 2020 року інфіковано 126 344 осіб у 116 країнах світу, померло – 4 636, одужали – 68 289 людей. У всіх країнах ЄС виявлені випадки інфікування людей. Є інтерактивна карта поширення цього захворювання:
ВООЗ оголосила про контрольовану пандемію SARS-CoV-2. Для оголошення пандемії колись вважали, що треба зафіксувати захворювання у 195 країнах.

Для коронавірусу був задекларований PSL-3 рівень небезпеки, однак лабораторій такого рівня в Україні немає. Як і тест-систем вітчизняного виробництва для виявлення вірусу, хоча про їх розроблення повідомляли, вони є набагато дешевшими.

За прогнозами оптимістів захворювання буде поширюватися як відомі епідемії грипу і до літа кількість хворих зменшиться. Хоча є повідомлення про стійкість цього вірусу як до високих, так і низьких температур довкілля, тому сильно сподіватися на сезонність не варто. Як не варто сподіватися на ефективну вакцину чи противірусні препарати.

Песимісти говорять про те, що в історії людства відома пандемія грипу «іспанки»  у 1918/1919 роках, коли за 18 місяців у всьому світі померло приблизно 50-100 млн людей (2,6-5,2 % населення Землі) і було заражено майже 400 млн людей (20 % населення планети). Звичайно, що не можна порівнювати можливості медицини того часу і сьогодні. Але і міграції населення сьогодні теж не до порівняння. За прогнозами деяких експертів на нову коронавірусну інфекцію перехворіє не менше 40 % населення планети.

Група з 25-ти міжнародних експертів, яких скерувала ВООЗ в Китай, зробила висновки, що більшість людей, заражених вірусом (80 %), переносять захворювання в легкій формі і одужують. Близько 13,8 % інфікованих мали важкі симптоми, такі як задишка і насичення крові киснем нижче норми, а 6,1 % пацієнтів знаходяться в критичному стані (дихальна недостатність, септичний шок і функціональна недостатність багатьох органів). У переважної більшості інфікованих проявляються симптоми захворювання. Випадки, коли у людей виявляли вірус, але вони не мали симптомів, були рідкісні і більшість з них починали хворіти протягом наступних кількох днів.

Найпоширеніші симптоми коронавірусної інфекції: лихоманка (87,9 %), сухий кашель (67,7 %), стомлюваність (38,1 %), виділення мокротиння під час кашлю (33,4 %), задишка (18,6 %), біль у горлі (13,9 %), головний біль (13,6 %), болі в м’язах ( 14,8 %), озноб (11,4 %). Рідше захворювання супроводжується нудотою і блювотою (5 %), закладеним носом (4,6 %) і діареєю (3,7 %). Нежить не є симптомом Covid-19.

Діти до 18 років хворіють досить рідко: лише 2,4 % всіх випадків. Надзвичайно мала частка пацієнтів молодше 19 років зіткнулися з важкою (2,5 %) або критичною (0,2 %) формою захворювання. Здебільшого діти заражалися вірусом від дорослого в своєму будинку, але неможливо визначити роль, яку діти відіграють у передачі вірусу.

Згідно зі звітом, жінки заражаються так само часто, як чоловіки, але чоловіки в два рази частіше, ніж жінки, вмирають від цієї хвороби. 2,8 % заражених жінок померли від хвороби, тоді як серед чоловіків, які заразилися, померли 4,7 %. Захворювання не приймає важчу форму у вагітних жінок. У дослідженні 147 вагітних жінок (64 підтверджених випадки, 82 – з підозрою на коронавірус і 1 випадок безсимптомного протікання захворювання), 8 % хворіли у важкій формі і 1 % жінок були в критичному стані. У 9 вивчених випадках народження дітей у інфікованих жінок діти були народжені за допомогою кесаревого розтину і залишалися здорові. Жінки заразилися під час останнього триместру вагітності. Що відбувається з ембріонами під час першого або другого триместру, поки неясно, оскільки ці діти ще не народилися.

В окремих вікових груп, у т.ч. людей старше 50 років, значно більше шансів захворіти. Вірус виявляє найбільший ризик для людей з гіпертонією, діабетом, серцево-судинними захворювання, хронічними респіраторними захворювання та раком. Рівень смертності серед людей, що заразилися з хронічними серцево-судинними захворюваннями в Китаї склав 13,2 %, 9,2 % – для заражених з підвищеним рівнем цукру в крові, 8,4 % – для людей з підвищеним тиском, 8 % – для людей з хронічними респіраторними захворюваннями та 7,6 % – для хворих на рак. Заражені люди без відповідних попередніх захворювань вмирали в 1,4 % випадків.

Що ж відомо про новий коронавірус 2019 року SARS-CoV-2? 

Коронавіруси належать до родини Сoronaviridae і є вірусами із одноланцюговим РНК геномом та унікальним процесом реплікації. Наразі відомо 7 типів коронавірусів, ідентифікованих Центром попередження та контролю захворювань: 229E (альфа-коронавірус); NL63 (альфа-коронавірус); OC43 (бета-коронавірус); HKU1 (бета-коронавірус); інші коронавіруси людини; MERS-CoV (бета-коронавірус, що спричиняє респіраторний синдром Близького Сходу, або MERS); SARS-CoV (бета-коронавірус, що спричиняє важкий гострий респіраторний синдром); 2019 Новий коронавірус (SARS-CoV-2).

У листопаді 2002 року у Південному Китаї було виявлено перші випадки інфікування SARS-CoV. Всього у 35 країнах світу з 2002 до 2004 року було виявлено 8 461 випадок цього захворювання, з яких для 916 осіб хвороба закінчилася смертю, летальність склала 10,83 %. Вважають, що природним хазяїном цього вірусу є цівета гімалайська – ссавець, який мешкає у вічнозелених листяних лісах на висотах до 2500 м над рівнем моря. Людина інфікувалася на відкритих ринках Китаю.

У 2012 році в Саудівській Аравії вперше виявлено захворювання на респіраторний синдром Близького Сходу, або MERS-CoV. До літа 2015 року випадки MERS-CoV були виявлені в 26 країнах світу. Лабораторно підтверджено 2 494 випадки інфікування, коефіцієнт летальності – 34,4%.

Крім людини різні коронавіруси можуть уражувати корів, свиней, курей, собак, верблюдів, котів, горобців, мишей, кажанів, норок, їжаків, білочок, кваків, білуг, золотих ставрид, королівських пітонів, муній, свищів. Респіраторні коронавіруси є дуже частими збудниками ГРЗ у людей. У дорослих спостерігають катар верхніх дихальних шляхів, головний біль, риніт, ринофарингіт, часто без підвищеної температури.

Найпоширенішими коронавірусами серед людей є 229E, NL63, OC43 та HKU1, але деякі коронавіруси тварин можуть еволюціонувати та спричиняти хвороби людини, стаючи новими коронавірусами людини. Так все більше дослідників говорять про те, що COVID-19 передався людині від кажана.

Розглядаються такі шляхи передачі SARS-CoV-2: від тварини до людини, людина-людина та нозокоміальне розповсюдження. Найімовірніше розповсюдження збудника відбувається від тварини до людини, враховуючи, що перші випадки зараження  – це «мокрий ринок», а далі передача від людини до людини.

Зараження відбувається, коли людина торкається поверхні або предмета, на якому є вірус, а після цього – власного рота, носа чи, можливо, своїх очей. Можлива передача через кров, стілець, сечу, слину, сперму тощо.

Віріони (вірусні частинки) цих коронавірусів круглі, діаметром 80-120 нм. Це великі розміри для вірусів. Тому вони не можуть переноситися повітряно-краплинним шляхом на віддаль більшу, ніж 2 м. Під електронним мікроскопом добре видно оболонку вірусу, увінчану характерним кільцем з дрібних випуклих структур, яке нагадує терновий вінок. Вірус має структурні і неструктурні білки. Структурні білки: S (білок шипів), М (мембранний білок), Е (білок оболонки), N (нуклеокапсидний білок). Неструктурні білки деградують клітинні мРНК, розщеплюють поліпептиди, пригнічують інтерферон-сигналінг, блокують імунну відповідь, активують експресію цитокінінів, запобігають утворенню автофагосом, виконують функції РНК-залежної-РНК-полімерази, РНК-хелікази, екзорибунуклеази. Геном коронавірусу становить приблизно 31 кб і є набільшим серед відомих ідентифікованих РНК-вірусів.

Вірус має тривалий інкубаційний період 1-14 днів, а за деякими повідомленнями до 24 днів, під час якого пацієнти залишаються безсимптомними аж до появи захворювання.

Під час інкубаційного періоду вірус залишається безсимптомним, на що імунна система господаря реагує шляхом активації вироблення антитіл, індукує вироблення цитокінів. Це призводить до сильного запалення легень із запально-легеневими травмами та інших інфекцій верхніх і нижніх дихальних шляхів, які супроводжуються лихоманкою, головним болем, кашлем, кровохарканням, міалгією та нирковою недостатністю. Це швидко збільшує механізми імунопатогенезу і, на жаль, спричиняє ураження легеневої тканини, порушення функціональності та зниження місткості легень. До вірусної може приєднуватися бактерійна інфекція та мітотична.

Профілактика та контроль COVID-19 передбачають:

  • дотримання основної гігієни рук та дихання, уникнення тісного контакту з особами, як кашляють і чхають.
  • не торкатися брудними руками очей, рота, слизових, хоча людина може це робити неконтрольовано кілька разів на хвилину.
  • частіше робити вологе прибирання з використанням засобів для дезінфекції.
  • у місцях, де є багато людей, необхідно очищати та дезінфікувати предмети та поверхні, яких часто торкаються.  Для дезінфекції краще використовувати засоби на основі 70 % етанолу. Хлоровмісні розчини малоефективні щодо коронавірусної інфекції, однак вони мають виражену антибактеріальну дію. Треба пам’ятати, що засіб діє дуже короткочасно. Тільки тепер почався пошук тих речовин, дія яких буде тривалою.
  • люди повинні залишитися вдома, якщо вони хворі. Важливо вчасно звертатися за медичною допомогою і слідувати правилам, які регламентують такі звернення у регіонах.
  • плануючи подорожі варто уточнити епідеміологічну ситуацію на цій території.
  • уникати контакту з сільськогосподарськими тваринами або дикими тваринами, такими як кажани тощо. Контактуючи зі свійськими тваринами, необхідно не забувати про миття рук. Не можна споживати сирих тварин, хоча це і не характерно для українців.
  • дотримуватися здорового способу життя, повноцінно харчуватися, часто пити гарячий чай чи інші напої, підтримувати психологічну рівновагу, адже від цього залежить стан імунної системи людини.

24.01.2020 року вийшов наказ МОЗ України № 185 «Про заходи щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених новим коронавірусом, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай)»,  є наказ МОЗ від 25.02.2020 р. № 552 «Про затвердження та впровадження стандартів медичної допомоги при короновірусній хворобі 2019 (СOVID-19)».  За умови мудрих злагоджених дій влади і населення люди повинні подолати це захворювання.

Автор: кандидат біологічних наук, завідувач кафедри мікробіології ЛНУ ім. Івана Франка, Світлана Гнатуш.

джерело