Відбулась презентація книги професора Ю.Є.Медведика

18.12.2015 | 11:06

17 грудня 2015 року в актовій залі імені А. Кос-Анатольського відбулася презентація книги проф. Юрія Медведика «Ad Fontes: з історії української музики XVII – початку XX ст.». До неї увійшли опубліковані та неопубліковані вибрані статті, матеріали та рецензії, написані автором упродовж 1993 – 2015 рр. Переважна більшість наукових праць видання стосуються різноманітних аспектів інтердисциплінарного дослідження української духовної пісні доби Бароко, її рецепції у ХІХ та на поч. ХХ ст., а також — «Богогласника» (Почаїв, 1790 – 1791), унікальної пам’ятки української духовної пісенності та ранньої національної едиційної нотографічної практики.
Низка праць присвячена питанням дослідження доби Романтизму, зосібна фольклористичній та композиторській творчості Миколи та Андрія Маркевича, кобзарсько-лірницькому мистецтву, у т. ч. першій друкованій антології «Ліра та її мотиви» (Київ, 1903). Цей збірник вибраних музично-поетичних текстів лірницького репертуару опубліковано завдяки невтомній пошуковій та популяризаторській праці Порфирія Демуцького, брата всесвітньовідомого кінооператора Данила Демуцького, який свого часу вельми плідно працював з Олександром Довженком.
Серед рецензій вирізняються масштабністю ті, які присвячені монографіям щодо функціонування та розвитку в Україні барокового партесного концерту XVII – середини XVIII ст., майже тисячолітньої традиції дзвонарського мистецтва, книгознавчій проблематиці, пов’язаній з питаннями дослідження історії функціонування бібліотеки хору Київської Духовної Академії XVIII – поч. ХХ ст. та ін. Чимало рецензій стосуються сучасної західноєвропейської славістичної думки стосовно барокової паралітургійної творчості в Центрально-Східній Європі, зосібна у карпатському ареалі.
Окрему групу текстів видання становлять численні енциклопедичні гасла, що опубліковані та ще чекають на свої публікації в «Українській музичній енциклопедії» (тт. 2-3), «Енциклопедії НТШ» (тт. 2 – 3).
Презентацію відкрив та вів в.о.декана факультету культури і мистецтв доц. Роман Крохмальний. Своїми думками про книгу проф. Ю. Медведика поділилися проф. Юрій Ясіновський (ЛНМА імені Миколи Лисенка, Інститут літургіки УКУ) та проф. Олександр Козаренко.
Завершив презентацію виступ хорового ансамблю студентів IV курсу кафедри музичного мистецтва під керівництвом асист. Василя Чучмана. У невеличкому концерті прозвучали духовні канти др. пол. XVII – поч. XVIIІ ст. авторства видатних діячів української барокової культури Данила Туптала (свт. Димитрія Ростовського), Єпіфанія Славинецького, а також Тимофія Щербацького (у миру – Тихін Щербак), співака Петербурзької співочої капели, згодом митрополита, знаного церковного діяча першої пол. XVIII ст.

Світлини доц.О.А.Плахотнюка